آشنایی با نحوه عملکرد سیستم خانه هوشمند

کلیه مباحث مربوط به هوشمند سازی ساختمانها و معرفی برند های برتر در این بخش قرار دارد.
ارسال پست
نمایه کاربر
علی محمدی
پست: 141
تاریخ عضویت: دو شنبه 6 مرداد 1393, 7:05 pm
تماس:

آشنایی با نحوه عملکرد سیستم خانه هوشمند

پست توسط علی محمدی » چهار شنبه 8 مرداد 1393, 7:49 pm

خانه ای که سیستم گرمایش و سرمایش را بر اساس برنامه زمانبندی تعریف شده دلخواه شما تنظیم نموده ، روشنائی فضا را با حضور افراد و یا از روی ریموت کنترل کرده ، در ساعاتی خاص پرده ها را باز یا بسته کرده ، فرامین کنترلی متوالی را با یک دستور انجام داده و.....

امکان کلیه کنترل ها را از طریق تلفن و یا اینترنت فراهم می نماید . دفتر کاری که در آن امکان کنترل چراغ ها ، قهوه جوش ، سیستم صوتی و تصویری ، تهویه مطبوع و سیستم پروجکشن از روی کامپیوتر و یا ریموت کنترل وجود دارد.

کلیه تجهیزات خانه هوشمند بر اساس تکنولوژی x10 دو طرفه طراحی و ساخته شده است که به کاربر علاوه بر امکان صدور فرامین ، قدرت بررسی وضعیت را نیز می دهد بدان معنا که کاربر می تواند از وضعیت روشن و یا خاموش بودن هر یک از لوازم برقی ، باز یا بسته بودن پرده برقی و ... از طریق ریموت کنترل ، سیستم تلفن آگاه گردد.

تجهیزات دارای استادارد CEاروپا بوده که با یک سال گارانتی و۱۰سال خدمات پس ازفروش ارائه می گردند. این دستگاه قابل استفاده برای ساختمانهایی که سیم کشی شده یا نشده اند کنترل به 4 روش کنترل با ریموت پیشرفته ، کنترل با تلفن (ثابت یا همراه) یا صفحه کیبورد (Key Pad) ، کنترل از طریق اینترنت و کنترل به روش سنتی (به اصطلاح روش معمول با استفاده از کلیدهای تک پل و دو پل) می باشد.

=========================

خانه هوشمند

سیستم خانه هوشمند چگونه کار می کند و چه کارهایی می تواند انجام دهد؟


صاحبخانه بودن مزایای زیادی دارد و بسیاری از صاحبخانه ها براین باورند که خانه آنها مانند پناهگاهی برای آنها محلی است که در آن می توانند آرامش داشته باشند و لحظاتی را به خودشان اختصاص بدهند. اما معمولا کارهای زیادی در خانه برای انجام دادن وجود دارد. همیشه حیاط خانه کارهای زیادی داشته که باید انجام می شده است. روی فرشها باید جارو برقی کشیده می شد. سرویسهای بهداشتی باید سابیده می شد تا برق بزند. آشپزخانه باید تمیز می شدیا اینکه صورتحسابها باید پرداخت می شد.


اکثر افرادی که خانه شخصی دارند اظهار می دارند که با وجود انجام همه این کارهای سخت روزمره ، داشتن یک خانه شخصی به زحمتهای آن می ارزد. اما تصور کنید خانه ای را که به اندازه کافی هوشمند است که تمامی کارهای سخت روزمره در آن بطور اتوماتیک انجام پذیرد. کارهای حیاط خانه انجام گرفته ، فرشهای خانه جارو کشیده شده ، سرویسهای بهداشتی تمیز شده و آشپزخانه مرتب و پاکیزه است . خانه ای را تصور کنید که صاحبان آن فقط با آسودگی خیال نشسته و به استراحت بپردازند و اوقات خودشان را با خانوادشان سپری کنند و لذت ببرند و مجبور نباشند که کارهای سخت و گاه طاقت فرسای خانه را انجام بدهند. شاید بسیاری بگویند اینها رویاهای بی پایه و بیهوده ای است . چگونه یک خانه می تواند فرشها را جارو بکند؟ چگونه یک خانه می تواند خودش ، خودش را پاک و تمیز نماید ؟ به هرحال نه تنها تمامی اینها ممکن است بلکه در حال حاضر خانه های این چنینی طراحی و ساخته نیز شده اند . این خانه های جدید خانه های هوشمند نامیده می شوند. که در آنها وسایل موجود در خانه همگی با همدیگر به روشی خاص شبکه شده اند . این شبکه معمولا توسط یک کامپیوتر مرکزی هدایت می شود و تمامی اسباب و لوازم خانه مانند کلیدهای لامپها و هرچیزی که در خانه است به همدیگر وصل شده اند.

=============================

خانه هوشمند چگونه کار می کند ؟

یک خانه هوشمند تمام کاره به دو چیز نیاز دارد که آن را از خانه های معمولی متفاوت می سازد . یک کامپیوتر مرکزی که وسایل خانه و انجام کارهای خانه داری را مدیریت می کند و دیگر سیم کشی و ارتباطات خاص این کار است .

کامپیوتر مرکزی

یک خانه هوشمند در حقیقت شبکه ای متشکل از تجهیزات و لوازم منزل، کلیدهای لامپها و وسایل مختلف است که با یکدیگر در ارتباط هستند که با این روش امکان انجام کارهای زیادی را با دقت و ظرافت لازم در خانه هوشمند ایجاد می کند. برای فعال کردن این شبکه به یک کامپیوتر نیاز داریم . در بسیاری از طرحهای خانه های هوشمند یک کامپیوتر خاص و مجزا برای کنترل این شبکه در نظر گرفته شده است ولی برخی از طرحهای خانه هوشمند بطریقی طراحی شده اند که می توان از کامپیوترهای شخصی نیز برای این منظور استفاده کرد. صاحب خانه می تواند بوسیله این کامپیوتر به تمام نقاط خانه دسترسی و کنترل داشته باشد. چه جاهایی که جلوی چشم و سهل الوصول هستند و چه نقاط دور افتاده و خارج از دید مستقیم و تمام لامپها را روشن و خاموش نماید ، پرده های پنجره ها را باز یا بسته کند و بسیاری کارهای دیگر را انجام دهد . کامپیوتر مرکزی این کارها را می تواند به کمک سیم کشی و اتصالات ویژه ای که به همین منظور در خانه هوشمند ایجاد شده است انجام دهد.

کابل کشی ویژه

خانه های امروزه بسیار ساده سیم کشی شده اند . کلید مستقیما به خود لامپ یا سایر وسایل برقی بوسیله دو رشته سیم وصل شده است . و زمانیکه که کلید زده می شود سیگنال برق از طریق یک رشته سیم به سمت وسیله برقی فرستاده می شود. شکل زیر طرح ساده ای از سیم کشی به این روش را نمایش می دهد .LightingCircuit


در خانه هوشمند یک کلید برای وظایف و کارکردهای بسیار متفاوتی بکار گرفته می شود. در پاسخ به دستور الکترونیکی روشن شدن یک لامپ یک سیگنال از لامپ به سیستم توزیع اطلاعات مرکزی فرستاده می شود. سیستم توزیع اطلاعات یک سیستم کابل کشی است که بطور اختصاصی برای هدف جابجایی سیگنالهاو بسته های اطلاعات مابین وسایل و اجزا مختلف خانه هوشمند طراحی و نصب شده است . سیستم توزیع اطلاعات این سیگنال را در شبکه خود بین کنترلرها برای تنظیم نور مناسب محیط خانه و یا انجام دادن عمل دیگری توزیع می نماید . این کنترلرها هرکدام یا اینکه فقط این سیگنال را از خود عبور می دهند یا در صورت تشخیص اینکه این سیگنال برای این کنترلر است به حالت صحیحی به آن واکنش نشان می دهند ، بطور مثال در مورد لامپ میزان لازم انرژی الکتریسته را به لامپ ارسال می کنند تا لامپ روشن شود . شکل زیر نمایش می دهد که این سیستم چگونه نصب می شود. شکل دوم نمایش می دهد که چگونه چهار وسیله متفاوت همگی از یک کنترلر استفاده می کنند، که این مسئله ممکن است ، و آن فقط کمی هوشمندتر است و می تواند مجموعه دستورات بیشتری از سیگنالها را تشخیص دهد.سیستم توزیع کننده اطلاعات نه تنها سیگنال ارسالی از طرف کلید را منتشر می کند بلکه این امکان را می دهد تا وسایل مختلف سیگنالهایی را به وسایل دیگری ارسال نمایند تا آنها کارهای معین و تعیین شده ای را انجام دهند. به عنوان مثال ساعتی که در خروجی فروشگاه نصب شده است زمانی که به ساعت تعطیلی فروشگاه نزدیک می شود سیگنالی را از طریق شبکه توزیع اطلاعات به دستگاه قهوه جوشی که آن نیز به این سیستم متصل است می فرستد و دستگاه قهوه جوش شروع به درست کردن قهوه می کند.

===========================

کنترل نور طبیعی (به کمک باز و بسته کردن خودکار پرده و کرکره ها) خانه هوشمند

کنترل پرده ها براساس شدت روشنایی خورشید یا کنترل پرده ها و شیدرها با توجه به موقعیت خورشید برای استفاده از حد اکثر نور انجام محاسبه پارامترهایی که باعث سایه در محیط بیرونی ساختمان می شود و تنظیم برنامه زمانی با امکان باز و بسته کردن پرده ها به صورت برقی براساس سناریوها و همچنین توسط مانیتور،ریموت ویا شدت نور وارد شده به منزل

=========================

سیستم های اعلام حریق خانه هوشمند


از ویژکی های دیگر خانه هوشمند سیستم اعلام و اطفا حریق است یعنی سیستمی که هم وجود آتش سوزی را اعلام می کند و هم خود درصدد خاموش کردن آن عمل می کند . امروزه از سیستم ها ی اعلام حریق به طور گسترده در خانه های هوشمند و اماکن مسکونی و صنعتی استفاده می شود تا خسارتهای ناشی از حریق را به حداقل برسانند و همچنین برای اطلاع دادن به ساکنین ساختمان در مواقع بروز حریق از این سیستم ها استفاده می شود تا حدالامکان از تلفات جانی جلوگیری شود. برای تشخیص حریق از اثرات سه گانه آن یعنی دود و حرارت و شعله استفاده می شود.

=========================

آبیاری گیاهان و تغذیه حیوانات خانه هوشمند

سیستم‌های حفاظتی وامنیتی خانه هوشمند

سیستم های صوتی و تصویری خانه هوشمند

کنترل نور طبیعی (به کمک باز و بسته کردن خودکار پرده و کرکره ها) خانه هوشمند

کنترل روشنایی خانه هوشمند

کنترل دمای خانه هوشمند

دسترسی و کنترل از راه دور خانه هوشمند

ساختمان هوشمند امکان اطلاع یافتن از وضعیت کنونی و کنترل ساختمان را از راه دور محیا میکند. شما میتوانید با استفاده از SMS ، تلفن گویا (Call Center) و یا از طریق اینترنت از این امکان بهره مند شوید. و کلیه موارد بالا را تحت کنترول خود بگیرید.

==============================

مدیریت حادثه

یک حادثه یا یک حالت اضطراری میتواند به صورتهای مختلفی اتفاق بیافتد و در این مواقع معمولا خانواده گیج شده و نمی داند که دقیقا چه کار باید بکند . یک خانه هوشمند در وحله اول می تواند به ساکنین اطلاع دهد که دقیقا چه اتفاقی افتاده است و سپس با سازمانهای مربوط تماس گرفته و اطلاعات حادثه پیش آمده را دراختیار آنها قرار دهد.دو مثال در اینجا آورده شده است که توانائی خانه هوشمند را در زمانی که موقعیت اضطراری پیش می آید و مدیریت حادثه شرح می دهد.

مثال اول برای زمانی است که در خانه آتش سوزی اتقاق می افتد. سیستم هشدار دهنده آتش بلافاصله با آتش نشانی تماس گرفته و ضمن اعلام مشخصات مکانی خانه به آنها اطلاع می دهد که در خانه آتش سوزی اتفاق افتاده است . و سپس چراغها را برای راهنمایی ساکنین به سمت خروجیها روشن می کند و تمامی درها و پنجره ها را باز می کند تا ساکنین به راحتی و سریعتر با خروجشان از خانه خودشان را نجات دهند.


مثال دوم برای زمانی است که به هر طریقی ، یک نشتی گاز ایجاد شده است سیستم مدیریت حادثه خانه هوشمند سریعا بوسیله سنسورهای خود این مورد را فهمیده بلافاصله ابتدا شیر اصلی گاز را می بندد و تمامی وسایل برقی خانه را غیر فعال می کند تا یک جرقه کوچک در وسایل برقی باعث بوجود آمدن انفجار نگردد سپس بوسیله یک آژیر صوتی ساکنین خانه را از نشت گاز مطلع می کند .در سیستمهای پیشرفته تر بوسیله سیستم صوتی سخنگو به ساکنین گفته می شود که چه کارهایی باید انجام دهند و اطلاعات لازم از این طریق به آنها داده می شود .

سرگرمی

زمانیکه موارد ریز با ارزشی توسط سیستم خانه هوشمند ارائه می شود یکی ازاولین مواردی که صاحبخانه در خانه بصورت خودکار و اتوماتیک در می آورد معمولا وسایلی است که در خانه بعنوان وسیله سرگرمی و تفریح مورد استفاده قرار می گیرد . اغلب این موارد بصورت سیستم سینمای خانگی یا شبکه کامپیوترها در منازل وجود دارند . در صورتی که واقعا یک سیستم سینمای خانگی باشکوه و کارآمد ، چیزی که اغلب مردم به دنبال آن هستند زندگی کردن را راحتتر نمی کند . سیستم خانه هوشمند این توانائی را به استفاده کنندگان می دهد که با گفتن نام کانال ، کانال تلویزیون را عوض کنند ، امکانات ضبط صدا و تصویر سیستم را بهبود بخشند و از طریق تلویزیون به اینترنت وصل شوند . به هر حال با سیستم خانه هوشمند دلیلی وجود ندارد که برای انجام کاری حتما در یک اتاق خاصی باشید می توانید تلویزیونی را که در اتاق دیگری روشن است خاموش کنید یا بدون دردسر پیدا و تنظیم یک شبکه تلویزیونی در یک تلویزیون دیگر به تماشای شبکه مورد نظر خود بنشینید.

نتیجه گیری :

خانه هوشمند ممکن است مانند دیگر چیزهایی که در آینده محقق خواهند شد به نظر بیاید ولی موارد زیادی بطوری واقعی ساخته شده و در حال حاضر مورد استفاده قرار می گیرند و در آینده نزدیک بسیاری از خانه ها از ابتدا بصورت هوشمند ساخته خواهند شد. دلیل اینکه بسیاری از خانه های جدید بصورت هوشمند ساخته می شوند تنها راحتی و آسودگی زندگی در این خانه ها نیست بلکه سطح ایمنی و امنیتی بالای این خانه ها نیز هست . خانه هوشمند می تواند امنیت بالا ، یک سیستم سینمای خانگی فوق العاده و بسیاری از چیزهای دیگری که مردم می خواهند و یا نیاز دارند تا زندگی شان راحت تر گردد را تامین کند . حال آنکه تمامی این اتوماسیون و هوشمند و خودکار سازی یک خانه ممکن است برای عده ای ترساننده و هراس انگیز باشد ولی کاملا واضح و روشن است که سیستم خانه هوشمند می تواند بهبود و تغییر عمده ای در روشن زندگی بوجود بیاورد . و در آینده بسیار نزدیک بسیاری از ما ممکن است خودمان را در حالی که از زندگی کردن در یک خانه هوشمند بسیار لذت می بریم بیابیم . زیرا این خانه نه تنها مکانی برای زندگی کردن است بلکه زندگی را بسیار راحت تر و لذتبخش تر می کند.

=============================

سیستم مدیریت هوشمند ساختمان سیستمی است که در آن با استفاده از آخرین تکنولوژی ها شرایط و امکانات ایده آلی برای ساکنین فراهم می گردد و همزمان با آن مصرف انرژی نیز در ساختمان بهینه می شود.

گرداوری شده توسط شاهد فیضی راد
به روز باشید..!!

Paad.ir : مطالب از سایت های معتبر گردآوری شده است.

کلید واژه : شرکت فنی مهندسی پاد ، فنی مهندسی پاد ، شرکت مهندسی پاد ، شرکت پاد ، پاد ...

ارسال پست

بازگشت به “خانه هوشمند”